Hipokamp

O czytaniu

Ludzki mózg jest tak niesamowicie fascynujący, że to się w głowie nie mieści:) Choć naprawdę wiele zostało już odkryte i napisane o ludzkim mózgu, to kryje on jeszcze mnóstwo tajemnic.

Ale powstało też mnóstwo mitów na ten temat, jak np. ten, że wykorzystujemy jedynie 10% naszego mózgu. Co się w takim razie dzieje z pozostałymi 90%? Gdyby ten mit byłby prawdziwy, to uszkodzenia niektórych poszczególnych części mózgu nie miałyby tak poważnych konsekwencji dla zdrowia, a przede wszystkim naszego codziennego funkcjonowania. Weźmy dla przykładu hipokamp, który jest jedną z bardziej niezwykłych części mózgu.

Hipokamp stanowi część układu limbicznego, uznawanego za część mózgowia i odpowiadającą za procesy pamięciowe i odczuwanie emocji.

Ponieważ swoim kształtem przypomina konika morskiego - nazwano go w języku łacińskim "hippocampus". Hipokamp jest odpowiedzialny za pamięć dotyczącą zdarzeń, uczenie się oraz zdolność orientacji w przestrzeni. W mózgu znajdują się dwa hipokampy - w każdej połowie jeden. Wiedzieliście, że przez całe życie ludzkiego organizmu hipokamp może wytwarzać nowe komórki nerwowe?! Mówi się nawet, że hipokamp to takie serce mózgu!

Jeśli to "serce" jest wystawione na działanie zbyt dużej ilości bodźców stresogennych, może ulec uszkodzeniu, a co za tym idzie - mogą pojawić się problemy z pamięcią a zatem też z uczeniem się. Groźne są też neuroinfekcje, które mogą poważnie uszkodzić tę strukturę mózgu. Ale o nich będziemy jeszcze pisać trochę później. Nie da się przecież wszystkiego napisać za jednym razem:)

Ale nawiązując do wyżej wspomnianego mitu - mózg wymaga ciągłej stymulacji, by był do naszej późnej starości sprawny. Im więcej czytamy, im więcej rozwiązujemy łamigłówek, im więcej "zmuszamy" nasz mózg do myślenia, tym lepiej on funkcjonuje. Podobnie jest z mięśniami, jeśli wcale nie będziemy ćwiczyć, tylko leżeć, mięśnie staną się zwiotczałe.

No więc wracając do mitu o tym, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu - powiedzmy tak - mózg jest strukturą niezwykle plastyczną - neuroplastyczną. Co to oznacza? Ano tyle, że jeśli jakaś część mózgu zawodzi i upośledza nasze funkcjonowanie, to przy odpowiednich ćwiczeniach inna część mózgu może te braki zrekompensować. I to jest NIESAMOWITE!

Ale o tym będziemy pisać niedługo.